Elő a wobblerekkel
Megjelent: 2011. november 04. | Forrás: Gotthárd Ferenc Alpár | Írások

Nagyon sokáig azt hittem, hogy a pisztrángok pergető horgászatában a leghatásosabb fegyver a körforgó. Ez kisebb méretű vizeken, és bizonyos nagyságú halakig meg is állja a helyét, de mi a helyzet a nagyobb folyású vizeken, amelyek nem a patakok, hanem a folyók gyűjtőnév alá tartoznak?

Újabban leggyakrabban az utóbbi kategórián kerestem a halakat, és természetesen fogtam is, de a halak mérete nem volt kielégítő. Aztán egyszer szeget ütött a fejembe a gondolat, hogy miért is nem fogok nagyobb pisztrángokat, mikor biztosra tudom, hogy jókora egyedek riogatják a kishalakat. Elsőre a körforgóim méretében véltem felfedezni a hibát, és egyre nagyobb méretekkel dobáltam, de még ezekre is csak a félkilós méret volt a felső határ. Elég csúnyán festettek a kis pettyes halak az óriási (4-5 –ös méret) pörgettyűkön felnyársalva. Tehát ez az elképzelésem nem állta meg a helyét, nem mindig a „kis csali - kis hal, nagy csali - nagy hal" párhuzam a helyes. Szerencsére wobblereknek sem vagyok híján, hisz domolykóra ők a kedvenceim, és régebben pisztrángozni is előszeretettel használtam. – Amennyiben ezelőtt sikeres voltam velük, akkor miét nyergeltem át más csalikra? Jó kérdés, biztos megvolt az oka anno, de ideje volt leporolni a műhalakat, és újból próbára tenni őket.


Mi a teendő, ha a körforgóra csak
apróságok jönnek? Elő a wobblerekkel


Tehát ismét előkerültek a wobblerek, melyek közt megvoltak a régi favoritjaim, és csak mertem remélni, hogy nem változtak annyit a halak az eltelt idő alatt, hogy ne szeressék őket. Elsősorban a természetes színeket, vagy az ehhez nagyon közel állókat részesítem előnyben. Az élénkebb variációk sincsenek halálra ítélve, de az általam horgászott vizeken a realisztikusabb megközelítés vezetett sikerhez. Nos ugye, ha már a woblerekről van szó, akkor azt is meg kell említenem, hogy a folyásiránnyal megegyező vontatást a legtöbb esetben ki is zárhatjuk, hisz a víz elég gyors ahhoz, hogy a csalink zéró mozgással, és nagyon gyorsan haladjon át a halak felett. Tehát a megoldás a folyásiránnyal szemben, vagy keresztben történő bevontatás.


Az elsőszámú kedvenceim a Hornet–ek


A Bullhead a mélyebb rétegeket is képes átfésülni

A sekélyebb langókban
egyértelműen a Minnow a király


Nos, talán vegyük szép sorba őket. Elsőre a Hornet került vissza a dobozomba. Ezzel a modellel szépen át lehet pásztázni a derékig érő vizeket. A botspicc tartásával a vontatási sebességgel lehet szabályozni, hogy melyik rétegben jöjjön. Én a lehető leglassabb vezetés híve vagyok, hisz a sebesen áramló vízben nem száguldanak az apróhalak sem az áramlatokkal szemben. Amennyiben nem riogatja őket semmi, akkor békésen hintáztatják magukat a vízzel, többnyire egy helyben állnak, néha jobbra – ballra, illetve a felszín fele kimozdulnak az esetlegesen elsodródó élelem után. Ezt a mozgást próbálom leutánozni én is.
A duci Hornet legfőbb tulajdonsága, hogy pillanatok alatt eléri a kívánt mélységet, és igen intenzíven mozog. A húzós vízben nagyon lassan vontatva is hozza azt a mozgást, amivel felkelti a pisztrángok érdeklődését. Néha meg-megállítva hagyom picit emelkedni – süllyedni (ez ugye a modelltől függ), de eközben is ringatja az áramlat, tehát nincs holtjáték. Nagyon fontosnak tartom a helyes mélységben vezetni a csalit, ugyanis a halak nem mindig rohannak a felszínre egy-egy falatért, főleg a nagyobbak nem. Tartósan a fenék közelében járatva lehet számítani a legtöbb kapásra.
Apróságnak tűnhet ugyan, de érdemes odafigyelni arra is, hogy mikor milyen típust (süllyedő, illetve lebegő) alkalmazunk. A mélyebb gödröknél szívesen használom a süllyedőket, így le tudom küldeni a kövek közé, ahol rejtőzhetnek a halak.
A lebegő típusnak is megvannak az előnyei. Megállítva a felszín fele emelkedik, ezzel egy felszínen sodródó táplálék után induló kishal látszatát kelti. Ugyanakkor a belógó ágak alá leúsztatható, amit ugye normálisan dobva nem tudnánk meghorgászni. Egyszerűen csak leúsztatom az ágak alatt, majd amikor a kellő távolságra van tőlem, akkor visszaváltom a felkapókart, és kezdődhet a játék.


Viszi
a Hornetet

A fejrázások sem segítenek


A Hornet fogta…

…én elengedem


Igazi vadvíz, nem csak közlekedni benne,
hanem meghorgászni is nehéz


A következő wobbler, ami bebocsátást nyert a dobozomba az a Bullhead volt. Az állóvízi horgászataim során a legnagyobb sebes pisztrángjaimat neki köszönhettem, és a folyóvizekben sem hagyott cserben. Egyik fő erénye, hogy nagy hasonlóságot mutat a botos kölöntével, amely jelentős mértékben képezi a pisztrángok táplálékát a hegyvidéki vizeken, tehát nem ismeretlen számukra. Leggyakrabban a mélyre törő változatát alkalmazom, hisz az utánozni kívánt halfaj a fenékhez kötött életmódot folytat. A wobbler megálmodói szintén tudatában voltak ennek, és megfelelő méretű terelő lemezecskével látták el, ami képessé teszi rá, hogy a mélyebb vizekben is leküldhető legyen a mederfenék közelébe. Ennél a típusnál is a lassú vezetés visz a legtöbb eredményhez, néha kicsit meg-megugrasztva. Nagy előszeretettel alkalmazom a szakaszos bevontatást is. Mintegy 40-50 centimétert húzom, majd megállítom pár pillanat erejéig, ezt követően belepöccintek a spiccel egyet-kettőt, de finoman, csupán pár centit, hogy a kövek közt helyezkedő hal látszatát keltse, ezután ismét következhet egy rövid vontatás. Az igazi kölönte is többnyire igen nyúlfarknyi távokat mozog.


A Bullhead a sebes
pisztrángok egyik kedvence


A pisztrángfélékre jellemző zsírúszó

Csodás színei vannak


Természetesen a Minnow sem maradhatott ki a dobozomból. A sekélyebb, térdig, combig érő vizekben a leghatásosabb fegyver. Hosszúkás testalkatával a valódi kishalak látszatát kelti. Mint ahogy a neve is mutatja, a fürge csellére hajaz a testformája, és mintázatban is vannak hasonlóságok. Színekből leggyakrabban a pisztráng (T), cselle (M), és a sügér mintázat egyik színvariációját (HP) használom. A sügér imitációhoz hozzátenném, hogy némileg hasonlít a nászruhás csellékre, ezért is kedvelem. Mozgása a megszokott „kishalas" veretés, egy igen jól eltalált billegés. A gyors vízben igen vehemens mozgást produkál, akárcsak az áramlattal küzdő apróhal, talán ezért is kedvelik a hegyvidéki halak annyira. Eme wobbler vezetése is a lassú kategóriába illik bele, néha megállítva, tartva egy-egy kis pihenőt. Nagyon bevált, ha egyszerűen keresztbe dobtam a túlpart mellé, majd csak szimplán megtartottam, hogy a sodrás szép lassan átterelje az én oldalamra. Igen sok kapásom volt ezekre a keresztirányú bevontatásokra is.

Wobblertől függetlenül nagyon eredményes, ha a nagyobb kövek mellett, illetve azok előtt hosszabb ideig táncoltatjuk a csalinkat, ugyanis az ilyen helyeken lapulnak a legnagyobb valószínűséggel a pisztrángok.


A Minnow munkában

Megragadta


A wobblerek végre hozzásegítettek a nagyobb halakhoz is
Salmo Hornet 3,5 cm, F, S
3 490 Ft
Salmo Minnow 7 cm F, S
3 790 Ft
Hideg vízi pontyok rakóssal
Megjelent: 2024. március 16. | Forrás: Csala Viktor | Írások

Az első, erős napsugarak megjelenésével a horgászok zöme óvatosan ugyan, de megjelenik a vízparton. Ebben az időszakban, amikor még a vízhőfoka nem éri el az 5 celsius fokot, nehéz kapásra bírni a halakat. Kiemelt fontosságú az átgondolt tudatos horgászat. Alig vártam, hogy kijussak a vízpartra és horogra csaljam a holtág pontyait. Szeretem a tél végi és tavasz eleji horgászatokat, sokat lehet taktikázni, talán ilyenkor tud a legtöbbet fejlődni az ember....

Kényelemhez elengedhetetlen
Megjelent: 2024. március 09. | Forrás: Csala Viktor | Írások

     Sokunknak megvan az az emlék, amikor csak felpattantunk a biciklire és irányba vettünk egy számunkra kedves kis vízterületet egy maroknyi horgász felszereléssel, amit bele raktunk egy vödörbe. Sok mindenre volt jó az a kis tároló alkalmatosság. Etető anyagot kevertünk benne és valljuk be elfért benne minden és amikor rá került a tető az volt a mi kis székünk is. A kényelemtől messze állt, de megtette egy kis időre ám, de kellemes volt róla felállni is...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel | Írások

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Eső és napsütés = Szivárványos napok
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Szebenyi Péter | Írások

Március közepét írva örömmel vettem fel a telefont, amikor a Zabos Géza Horgász Egyesület Halászati és Horgászati Ellenőrének, Márton Károlynak a nevét írta ki csörgéskor a készülék, hisz bíztam benne: megérkeztek a pisztrángok. Minden évben egyszer-kétszer a téli és a tavaszi hónapokban pisztráng telepítést hajt végre a Zabos Géza HE a Nagycsécsi tóba. Ezen agresszíven táplálkozó és többféle módszerrel is jól fogható ragadozókról...

Csatorna peca feederrel
Megjelent: 2024. március 02. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Szeretem a hosszan elnyúló, csendes csatornák varázsát. Mindig találok olyan területet, ahol egyedül lehetek a természettel. Egy kis séta sem zavar. Gyakorlottan tudom minimalizálni a felszerelésem. Csatorna, megfejtésre vár. Egy ülőke, előkék, pár kosár, egy bot, egy vödör a csalikkal, etetőanyaggal. Indulhat a figyelmes séta csendben. Keresem a halak jeleit. Ott állok meg, ahol látom vagy sejtem a keszegek, kárászok, pontyok jelenlétét....

Úszós szerelékek kötése
Megjelent: 2024. február 24. | Forrás: Csala Viktor | Írások

Az utóbbi években a téli hónapokban igen kegyes volt hozzánk az időjárás. Végighorgásztuk ezt az időszakot, de most ez változott idén és mindenki döntse el magában, hogy sajnos, vagy nem sajnos, talán kell egy kis pihenő a természetnek is. Vastag jég takarja vizeinket és előtérbe kerül a szezonra való felkészülés. A gondolataim persze nekem is a peca körül forognak, ezért kötözgettem pár létrára való úszós „szerkót”. Az úszót mindig az adott...