EnergoTeam halradar
Megjelent: 2008. január 02. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

A halradarról valaha azt képzelték (és talán még ma is azt hiszi némelyik naivabb pecás), hogy hurrá, majd jól megkeresem vele a halat, belógatom neki a csalit, és ripsz-ropsz, megfogom. Erre az ellendrukkerek tábora is rákapcsolt, hogy na ne már, kifosztják a vizeket, és különben is, mi ebben a sport, ha valaki biztosra megy. Lassacskán azért kezdenek a helyükre kerülni a dolgok. A radarosok idõ közben rájöttek, hogy nem is olyan egyszerû mutatvány kifogni a képernyõn meglátott halat, a mûszer viszont kiválóan alkalmas a vízfenék feltérképezésére.


Mûszaki adatok:

Méret 102 x 65 x 32 mm
Súly, elemek nélkül 85 g
Jeladó súlya 70 g
Kábel hossza 8 m
Vízmélység 30 m
Látószög 40 fok
Áramellátás 4 db AAA elem („mini ceruza")
Folyamatos mûködés egy töltéssel 38 óra
Kijelzõ mérete 42 x 35 mm
Felbontás 64 x 64 képpon

Az Energo Team halradar apró kis mûszer, akkora az egész, mint egy kompakt fényképezõgép. Felmerülhet a kérdés, hogyan tud versenyre kelni egy ilyen kis „játékszer" a profi radarokkal?

Köztudott, hogy a „nagy" radarokat általában hajóra/csónakra telepítve használják (legalábbis eredendõen arra vannak kitalálva), ezeknél tehát nem szempont a hordozhatóság. Akár 200-400 méter mélységbe is lelátnak, ennek megfelelõen nagy energiájú jeladóval rendelkeznek. Ágyúval verébre, mondhatnánk, hiszen hazai viszonylatban már 10-20 méter is komoly mélységnek számít. Minek cipeljünk hát magunkkal egy színes, szélesvásznú készüléket, féltégla nagyságú, több kilós akkumulátorral, ha tavainkon, folyóinkon nem tudjuk kihasználni annak teljesítményét? Ez a kis kütyü is lelát olyan mélyre, ahová nekünk kell, sokáig elmûködik négy AAA elemrõl, és akár egy ingzsebben is elfér. Csak a kisebb méretû kijelzõvel kell kompromisszumot kötnünk, de ez nem nagy áldozat a hordozhatóságért, és a kedvezõ árért cserébe.


Az Energo Team radarhoz külön kapható egy praktikus tartószerkezet, mellyel a
jeladót a csónakhoz rögzíthetjük


A felesleges kábel nem tekereg össze-vissza a csónak alján, mert feltekerhetõ
a praktikusan kialakított tartóra.


A mérõszondát felcsavarozhatjuk, de akár egy darab dróttal, vagy gyorskötözõ bilinccsel is rögzíthetjük a tartószerkezetre.

Ha egy „profi" radart mobil körülmények között akarunk használni, akkor a cipekedés mellett további gond, hogy házilag kell megoldanunk valahogy a jeladó fej rögzítését is. Ezzel szemben az Energo Team radarhoz kapható egy praktikus tartószerkezet is, mellyel a jeladót a csónakhoz rögzíthetjük. A csavaros szorító szinte bármilyen kialakítású csónaktesthez jól alkalmazkodik. Ezen kívül szabályozható rajta a bemerülés mélysége, és a csónak adottságainak megfelelõen állítható a dõlésszöge is, hogy a szonda mindig a vízszintre merõlegesen álljon.


A kezelõszerveket egy kis fedél takarja, amely kinyitott állapotban talp szerepet játszik

Az Energo Team radar olyan egyszerûen kezelhetõ, mint egy zsebrádió. Nincs komplikált menürendszere, mindent közvetlenül a gombokkal állíthatunk be.

Az On/Off gomb mibenléte nem szorul különösebb magyarázatra. Mellette a L-M-H tolókapcsolóval az érzékenységet állíthatjuk be alacsony, közepes, és magas fokozatra. A FULL/ZOOM gomb segítségével a mélységterjedelmet tudjuk megadni. FULL helyzetben a felszíntõl 30 méterig terjed a skála, míg ZOOM állásban mi választhatjuk meg a mélységet. A BOTTOM gombpár föl-le nyilaival a „padlót", a TOP nyilakkal pedig a „plafont" tudjuk megadni a képernyõn, így ráközelíthetünk a minket leginkább érdeklõ tartományra.


A FULL/ZOOM gombot középen, hosszan lenyomva kiválaszthatjuk, hogy a visszaverõdõ szonár jeleket kis sarlók, vagy hal szimbólumok formájában mutassa a kijelzõ. A „föl" nyilak egyszerre történõ lenyomásával pedig a méter és láb egységek között választhatunk. Ezeket a beállításokat kikapcsolt állapotban is megjegyzi a gép.


A jeladó egy jack dugóval csatlakozik a készülék hátulján lévõ aljzathoz.

Sekély, hínáros vízen elõfordulhat, hogy túl sok zavaró jel jelenik meg a kijelzõn. Ilyenkor szükség lehet a jelcsökkentõ közbeiktatására. A kábelbe épített potmétert addig szabályozzuk, amíg tiszta képet nem kapunk.


A kijelzõ bal felsõ sarkában, nagy számjegyekkel látható a mindenkori vízmélység. A másik fõ információforrás a képernyõ alján folyamatosan frissülõ fenékjel, amelybõl nem csak a meder alakjára, hanem a vízfenék állagára is lehet következtetni. A vastag, markáns vonal kemény, jó visszaverõképességû feneket jelent, a vékony, szakadozott fenékjel lágy iszapos, hínáros aljzatra utal.

Tuskós, hínáros területen áthaladva egy mozdulattal kibillenthetjük a szondát a vízbõl, hogy meg ne sérüljön.

Hordozható halradarunkat elsõsorban vándorhorgászok figyelmébe ajánljuk, akik gyakran próbálnak szerencsét új, ismeretlen vizeken. Ezzel a készülékkel rövid idõ alatt áttekintést nyerhetnek a meder alakulatairól, megtalálhatják a víz alatt akadókat, a tó fenekén húzódó régi patakmedret, és más ígéretes haltartó helyeket, így megnõ az esélyük a halfogásra. A készülék alig jelent plusz cipekednivalót. A tartót és a szondát simán elnyeli a botzsák, a központi egység pedig elfér a horgászmellény egyik zsebében.

Ez a radar alkalmasa jégen történõ horgászat megkönnyítésére is. Megspórolhatjuk a lyukak egymás utáni kivágásának fáradtságos munkája.


Elõször söpörjük le a havat a jégrõl és ellenõrizzük, hogy a felület sima. Tegyünk egy kis vizet a jégre és állítsuk rá az érzékelõt. Hagyjuk, hogy az érzékelõ ráfagyjon a jégre, ez kiküszöböli a légbuborékokat az érzékelõ fej és a jég között. Így a 30 cm-nél nagyobb halak - és ha a víz mélysége nem több, mint négy méter -, akkor a fenék formája is jól láthatók.


Figyelmeztetés: A jégre fagyott érzékelõ eltávolításakor, óvatosan ütögessük meg az érzékelõ alját. Ha nem lazul, permetezzünk köré a jégre egy kis vizet. Ismételjük a lépéseket addig, amíg az érzékelõ könnyedén eltávolítható.

A Concourse Feeder botok
Megjelent: 2024. április 13. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Az előző posztomban írtam, hogy a Concourse feeder botok megérnek egy külön írást is.  Talán bevezetés képpen érdemes megemlítenem, hogy elég régóta horgászom és mindig is nagyon kényes voltam a felszerelésemre – a barátaim szerint túlságosan is -. Különösen igaz ez a botokra és a hozzá passzoló orsókra. Hosszú évekbe telt mire összeraktam azt a felszerelést, amelyikkel bárhol, bármilyen körülmények között nyugodt szívvel le tudok ülni...

Radarozz! – Lucky Spear FF918-c
Megjelent: 2024. március 13. | Forrás: Heincz András | Tesztek

A nagyhalas és pergető horgászatban is előnyünkre válik, ha ismerjük a vizet, a benne rejlő akadókat, töréseket, halágyakat, mivel így tudhatjuk hol érdemes keresgélni vagy épp melyik helyet kerüljük el nagy ívben. A meder feltérképezésében nagy segítséget nyújtanak a mára már bárki által elérhető halradarok.  Határ a csillagos ég, szokták mondani, és ez igaz a radarokra is. Találunk néhány 10 ezer forintostól kezdve a sok milliós masináig,...

Wizard MXT Karbon - Megérkezett a legújabb pergető merítő széria
Megjelent: 2023. október 14. | Forrás: Őze Dániel | Tesztek

Egy igazán prémium kivitelű és kifejezetten praktikus pergető háló szortiment jelent meg a Wizard termékeink között, amely produktumot minden pergető horgász szívesen fogja használni, legyen szó csónakos vagy igazi cserkelő horgászatról. Az MXT Karbon merítőháló kifejezetten a ragadozóhalakhoz lett tervezve, és ehhez mérten kiváló minőségű anyagokból készült, hogy megfeleljen a legmagasabb elvárásoknak. 3 féle méretben került...

MFF - A method feeder horgászok szúnyogriasztója!
Megjelent: 2023. június 10. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

Érdekesen csenghet sokaknak a cím, hogy a feeder horgászoknak már külön szúnyogírtót is terveznek, viszont az a mondat is több horgásznál megragadhatott, hogy szúnyogírtós kézzel nem nyúlnak sokan az etetőanyaghoz, mivel a benne lévő vegyszer riasztóan hathat a halakra. Ezen kritérium megoldására jött létre az MFF - vegyszermentes szúnyogriasztó család! Az MFF szúnyogriasztó használatával távolról elkerülnek a szúrós kis ördögök, mert a...

CATMAGNET – Forradalmian új magyar találmány, mely megkönnyíti a harcsahorgászatot
Megjelent: 2022. december 29. | Forrás: Nieto Ramón | Tesztek

Nieto Ramón, szenvedélyes horgász vagyok. Talán négy-öt éves lehettem, amikor nagypapám megtanított horgászni. Emlékszem, hogy az első botjaimat együtt raktuk össze. Nádat szedtünk bottestnek, majd borosdugót faragtunk úszótestnek. Sosem felejtem el, ahogy izgatottan néztem a vizet órákon keresztül és teljesen elvarázsolt a halfogás rituáléja.  A harcsahorgászatnak megvan a maga szépsége, a fogásokon túl is. A horgászat iránti szeretetem...

Teszt: Szúnyogok elleni védelem egyszerűen és eredményesen
Megjelent: 2021. július 29. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

A nyári horgász szezon egyik fontos eleme a szúnyogok elleni védekezés. A vízparton töltött perceket, órákat, estéket alaposan megkeseríthetik a szúnyogok jelenléte. De mit tehetünk ellenünk? Legújabb termékcsaládunk, az MFF márka kínálatában több opciót is kínálunk a vérszívó rovarok megfékezésére. Tesztünkben ezeket mutatjuk be. Az egyik legegyszerűbb és kézenfekvő védekezési módszer a szúnyogriasztó spray. A védelem létrehozásához csak...